Jump to content

Timp rămas până la zilele B-Zone

V-am pregătit o mulțime de evenimente. Click aici

La mulți ani B-ZONE!

V-am pregătit o mulțime de evenimente. Click aici

Credeţi în viaţa de apoi?


BIS aka OldNab
 Share

Credeţi în viaţa de apoi?  

85 members have voted

  1. 1. Credeţi în viaţa de apoi? (sondaj)

    • Da
      53
    • Nu
      32


Recommended Posts

Nu cred în viaţa de apoi. Când mori, mori şi gata. Viaţa de apoi este cartea pe care o joacă religiile ca să profite de frica umană universală: moartea. Îţi oferă un oarecare confort psihic să ştii că, deşi mori fizic, sufletul tău trăieşte veşnic. Eu nu cred în aşa ceva, nu există nicio dovadă.

Link to comment
Share on other sites

On 2/22/2020 at 9:54 PM, BIS aka OldNab said:

Nu cred în viaţa de apoi. Când mori, mori şi gata. Viaţa de apoi este cartea pe care o joacă religiile ca să profite de frica umană universală: moartea. Îţi oferă un oarecare confort psihic să ştii că, deşi mori fizic, sufletul tău trăieşte veşnic. Eu nu cred în aşa ceva, nu există nicio dovadă.

Eu cred ca exista viata de apoi. Ce ai spus tu acolo nu e un argument impotriva religiei, in cel mai rau caz e un argument impotriva Bisericii sau a religiei organizate in general. Cand s-a scris Biblia sau Coranul, sau Torah, (chiar daca, de dragul discutiei, sa zicem ca nu e niciuna adevarata), nu cred eu ca s-a(u) gandit scriitorul/scriitorii ca peste sute de ani, oamenii vor profita de cele ce ei au scris pentru a baga spaima in oameni, cu atat mai putin sa fi fost asta intentia lor. Ce a facut Biserica de-a lungul secolelor in numele lui Dumnezeu e alta treaba... 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DaniRB said:

Cand s-a scris Biblia sau Coranul, sau Torah, (chiar daca, de dragul discutiei, sa zicem ca nu e niciuna adevarata), nu cred eu ca s-a(u) gandit scriitorul/scriitorii ca peste sute de ani, oamenii vor profita de cele ce ei au scris pentru a baga spaima in oameni, cu atat mai putin sa fi fost asta intentia lor

Liderii politici au profitat de religie cu mii de ani înainte să se nască Iisus sau Mohammed. :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, BIS aka OldNab said:

Liderii politici au profitat de religie cu mii de ani înainte să se nască Iisus sau Mohammed. :)

Nu prea imi dau seama cum ar veni asta, dar daca e adevarat nu face decat sa imi dovedeasca argumentul.

Link to comment
Share on other sites

Just now, DaniRB said:

Nu prea imi dau seama cum ar veni asta, dar daca e adevarat nu face decat sa imi dovedeasca argumentul.

Interesează-te de celelalte culturi, nu doar de culturile europene. Vezi cazurile Indiei, Chinei, Nordului Africii, Orientului Mijlociu.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca este viata de apoi, dar noi asta nu vom sti niciodata. Dupa parerea mea noi ne vom reincarna ca un bebe mic si nu vom sti nimic despre viata trecuta, ca un fel de reset progress la save game. Totusi as vrea sa fiu reincarnat cu toate cunostiintele mele de acum.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Clarxon said:

Cred ca dupa asa zisa noastra moarte fizica, facem un salt mult mai important catre probabil alt plan al existentei noastra.bf471de6acca2388ca5f37f052af9d4f.thumb.jpg.1b86b827fc3671f90546d82cdd5721ca.jpg

Deci, in alte cuvinte, crezi in viata de apoi.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu viața veșnică, mai am de aprofundat cu popa, să vad cum și ce.
Să crezi în viață veșnică, este cum ai crede că de mâine dimineață România este puterea numărul 1 a Europei, în toate privințele.

Link to comment
Share on other sites

“Daca cred ca exista Dumnezeu si El nu exista, n-am pierdut nimic. Dar daca nu cred ca exista si El exista cu adevarat, atunci am pierdut totul.” - Pascal.

Cred ca asta pot spune si despre Viata de Apoi. Nu se stie intr-adevar ce e dincolo, dar vom vedea cand se va intampla.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.