Jump to content

La ce vârstă ar trebui acordat dreptul de vot?


BIS aka OldNab
 Share

La ce vârstă ar trebui acordat dreptul de vot? (dezbatere)  

21 members have voted

  1. 1. La ce vârstă ar trebui acordat dreptul de vot?

    • 14
      1
    • 15
      0
    • 16
      6
    • 17
      0
    • 18
      5
    • 19
      0
    • 20
      0
    • 21+
      9


Recommended Posts

Imagini pentru politics

Dezbatere pe tema vârstei minime necesare dreptului de a vota

 

Folosiţi modelul de mai jos pentru a vă prezenta poziţia în cadrul dezbaterii:

Numele tău:
Poziţia ta:
Argumentul 1:
Argumentul 2:
Alte precizări:


(dacă aveţi mai mult de două argumente, puteţi continua voi cu Argumentul 3, Argumentul 4 ş.a.m.d.)


Folosiţi modelul de mai jos pentru a combate poziţia cuiva:

Numele tău:
Poziţia ta:
Contrez poziţia lui:
Contraargument 1:
Contraargument 2:
Alte precizări:


(dacă aveţi mai mult de două contraargumente, puteţi continua voi cu Contraargument 3, Contraargument 4 ş.a.m.d.)

 

  • Pentru a participa la o dezbatere va trebui să folosiţi modelele de mai sus. În caz contrar, veţi primi un avertisment verbal.

 

 

  • Păstraţi un comportament civilizat, injuriile sunt strict interzise. În caz contrar, veţi primi un avertisment.

 

Asiguraţi-vă că aţi citit Regulamentul Dezbaterilor înainte de a posta!

Link to comment
Share on other sites

Numele tau: DaniRB

Pozitia ta: Dreptul de vot ar trebui acordat persoanelor majore (cu varsta de cel putin 18 ani) care au 10 clase de scoala terminate.

Argumentul 1: Odata ce ajungi la un anumit punct al dezvoltarii maturitatii si intelectului, varsta nu prea mai face mare diferenta in ceea ce priveste convingerile tale politice. Daca un tanar adult poate fi trimis in armata la varsta de 18 ani, nu vad de ce nu ar putea avea dreptul de a vota.

Argumentul 2: Singura modalitate de a preveni oamenii fara cultura si fara niciun fel de spirit civic din a vota este de a permite doar celor care au minimul de 10 clase obligatorii de scoala terminate sa faca acest lucru. Am intrat mai in detaliu cu privire la aceasta idee aici.

Alte precizari: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Dreptul de vot ar trebui acordat persoanelor de peste 14 ani care au trecut un test de minime cunoştinţe politice.
Argumentul 1: Poţi fi la fel de ignorant politic şi la 14 ani, şi la 74.
Argumentul 2: Doar testul de minime cunoştinţe politice poate departaja persoanele pregătite de inapţi. 14 ani mi se pare o vârstă rezonabilă: buletin, intrarea în liceu etc.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tau: DaniRB

Pozitia ta: Dreptul de vot ar trebui acordat persoanelor majore (cu varsta de cel putin 18 ani) care au 10 clase de scoala terminate.

Contrez pozitia lui: @BIS aka OldNab 

3 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Argumentul 1: Poţi fi la fel de ignorant politic şi la 14 ani, şi la 74.

Contraargument 1: Acest lucru este adevarat, dar nu este un argument bun. Da, poti fi ignorant politic indiferent de varsta, dar sunt sanse mult mai mari sa fii ignorant politic la 14 ani, decat la 18, 30 sau chiar 80 de ani. In plus, aici nu este doar vorba de cunostinte politice, ci si de maturitate. Cand eram in clasa a 8-a, cativa colegi de-ai mei ar fi votat cu PSD in mod total neironic doar pentru ca li s-ar fi parut amuzant. Nu putem incredinta viitorul tarii unor copii de 14 ani care nici macar nu stiu ce rol are presedintele si/sau partidul in stat (pentru ca ora de educatie civica e ora de chiulit/jucat pe telefon), ci voteaza in scarba (sau deloc) cu partidul care le serveste lor interesele (asta in cazul absurd in care acestia s-ar informa cu privire la fiecare partid/candidat in parte, lucru care nu il vor face nici 1% din ei). Nici macar un "test de cunostinte politice" asa cum l-ai numit tu ar putea preveni asta.

7 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Argumentul 2: Doar testul de minime cunoştinţe politice poate departaja persoanele pregătite de inapţi. 14 ani mi se pare o vârstă rezonabilă: buletin, intrarea în liceu etc.

Contraargument 2: Cum am precizat in contraargumentul precedent, un test de "minime cunostinte politice" nu ar face nimic sa rezolve toate celelalte probleme care ar iesi la suprafata daca copiii care nici macar nu au intrat in liceu ar avea drept de vot. Varsta de 14 ani nu e deloc una rezonabila, dupa parerea mea abia atunci incep sa faca majoritatea copiilor pasi mici spre maturizare.

Alte precizari: -

Link to comment
Share on other sites

@DaniRB testul de cunoştinţe politice cu siguranţă i-ar ţine departe pe cei care "votează ironic" şi pe proşti, indiferent de vârstă. Deşi sunt de acord că la 14 ani eşti puţin cam fraged pentru politică, mai sunt şi tineri excepţional de maturi chiar de la vârste aşa de fragede. Dacă pot trece testul, nu văd care e problema. Oricum nu vor fi foarte mulţi.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Kimbal
Poziţia ta: Varsta minima 19 ani + diploma de bacalaureat pentru a putea vota.
Argumentul 1: In opinia mea un om care nu este in stare sa-si ia bac-ul cu nota de trecere, nu ar trebui sa poata vota.
Argumentul 2: Persoanele peste 65 ani sa nu mai aiba drept la vot. Datorita traiului in perioada comunismului, sunt foarte usor de manupulati prin ''mici atentii'.
Alte precizări: tara frumoasa, pacat ca e locuita...

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Clarxon
Poziţia ta: Varsta minima 16 ani si cum s-a mentionat mai sus test de cunostitnte politice.
Argumentul 1: Am ales varsta de 16 ani deoarece consider ca aceea este varsta la care incepi usor usor sa te indrepti inspre maturitate, deci nu am mai putea sa zicem ca este loc de greseli ale judecatii majore, plus ca mintile tinerilor incadrati in aceasta varsta, sunt mult mai flexibile si ar face o alegere mult mai obiectiva, fata de conationalii nostri care au o varsta si au deja niste convingeri rigide, setate din "epoca de aur" si nici acum pare ca nu s-au acomodat cu democartia in care traim.

Argumentul 2: In opinia mea, daca cineva ar avea cunostintele minime politice, oricine care stie sa citeasca si are o moralitate cat de cat decent ar putea vota, dar avem nevoie de o limita de varsta deoarece, acest lucru nu poate fii tratat ca pe o joaca sau luat in gluma, dar din pacate acest lucru se intampla si la persoane care au o varsta inainitata.
Alte precizări: Pana la urma nu cel care voteaza este important, ci cel care numara voturile.

Edited by Clarxon
Link to comment
Share on other sites

Numele tau: DaniRB

Pozitia ta: Dreptul de vot ar trebui acordat persoanelor majore (cu varsta de cel putin 18 ani) care au 10 clase de scoala terminate.

Contrez pozitia lui: @Clarxon 

3 hours ago, Clarxon said:

Argumentul 1: Am ales varsta de 16 ani deoarece consider ca aceea este varsta la care incepi usor usor sa te indrepti inspre maturitate, deci nu am mai putea sa zicem ca este loc de greseli ale judecatii majore, plus ca mintile tinerilor incadrati in aceasta varsta, sunt mult mai flexibile si ar face o alegere mult mai obiectiva, fata de conationalii nostri care au o varsta si au deja niste convingeri rigide, setate din "epoca de aur" si nici acum pare ca nu s-au acomodat cu democartia in care traim.

Contraargument 1: A "incepe sa te indrepti spre maturitate" nu este acelasi lucru cu a fi matur, si nu este suficient de convingator astfel incat sa ti se acorde dreptul de vot. Daca eu la 16 ani nu am voie sa beau, sa fumez sau sa conduc, de ce as avea voie sa votez? Inca nu am ajuns la acel prag al dezvoltarii care este atins la 18 ani.

3 hours ago, Clarxon said:

Argumentul 2: In opinia mea, daca cineva ar avea cunostintele minime politice, oricine care stie sa citeasca si are o moralitate cat de cat decent ar putea vota, dar avem nevoie de o limita de varsta deoarece, acest lucru nu poate fii tratat ca pe o joaca sau luat in gluma, dar din pacate acest lucru se intampla si la persoane care au o varsta inainitata.

Alte precizări: Pana la urma nu cel care voteaza este important, ci cel care numara voturile.

Contraargument 2: Nu multi copii de 16 ani are indeplini aceste conditii, dupa parerea mea nici 10% din ei. Varsta de 16 ani este una plina de dificultati, prostii si lucruri facute la misto sau la provocarea cuiva. Nu e o varsta la care putem acorda drept de vot.

Alte precizari: Si eu tot 16 ani am, asa ca nu am niciun interes ascuns sa spun toate aceste lucruri.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, BIS aka OldNab said:

@Kimbal vârsta nu asigură competenţa în materie de politică, nici bacul, nici licenţa, nici masterul şi nici doctoratul. Trebuie introdus un test de minime cunoştinţe politice pentru dreptul de vot.

Numele tău: Kimbal
Poziţia ta: oldnab
Contrez poziţia lui: examen pentru dreptul la vot
Contraargument 1:corect, dar ceea ce spui tu este aproape imposibil de realizat. Plus ca in mediul rural, examenul ar fi fraudat la maximum. In opinia mea, 12 clase+ bacalaureat iti asigura minimul de inteligenta pe care trebuie sa-l detii pentru a putea face o alegere dpdv politic. 
Contraargument 2: Din punctul meu de vedere, adolscentii de 14 ani nu ar trebui sa aiba acces la vot, chiar si cu minimul de cunostinte politice de care spui tu, adolscenta este perioada in care copiii sunt cei mai dificili, se lupta cu nivelul crescut de hormoni, fac lucruri stupide, sunt rebeli ( vorbesc din experienta pt. ca lucrez cu multi adolscenti), adu-ti aminte cum erai tu la 14 ani (clasa a8-a) si intreaba-te daca erai apt de vot. Eu sigur nu eram, poate tu esti diferit...dar daca tu consideri ca erai apt, gandeste-te si la colegii si prietenii tai din acele vremuri, daca din punctul tau de vedere, reuseau sa ia o decizie singuri fara a se lasa influentati.
Alte precizări:

In rezumat: bacalaureatul nu iti ofera minimul de cunostinte politice pentru a fi in stare sa iei o decizie pe cont propriu, dar avand bacalaureatul esti o tinta mult mai grea pentru cei ce incearca sa manipuleze + ca este mult mai usor de implementat. Nu se vor cheltuii alte milioane de euro pentru un examen la care trebuie sa participe 18 milioane de oameni. 

Edited by Kimbal
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DaniRB said:

Numele tau: DaniRB

Pozitia ta: Dreptul de vot ar trebui acordat persoanelor majore (cu varsta de cel putin 18 ani) care au 10 clase de scoala terminate.

Contrez pozitia lui: @Clarxon 

Contraargument 1: A "incepe sa te indrepti spre maturitate" nu este acelasi lucru cu a fi matur, si nu este suficient de convingator astfel incat sa ti se acorde dreptul de vot. Daca eu la 16 ani nu am voie sa beau, sa fumez sau sa conduc, de ce as avea voie sa votez? Inca nu am ajuns la acel prag al dezvoltarii care este atins la 18 ani.

Contraargument 2: Nu multi copii de 16 ani are indeplini aceste conditii, dupa parerea mea nici 10% din ei. Varsta de 16 ani este una plina de dificultati, prostii si lucruri facute la misto sau la provocarea cuiva. Nu e o varsta la care putem acorda drept de vot.

Alte precizari: Si eu tot 16 ani am, asa ca nu am niciun interes ascuns sa spun toate aceste lucruri.

 

Numele tau: Clarxon

Pozitita ta: Apararea argumentelor fata de @DaniRB

Contraargument 1: Varsta nu are nicio legatura, dar am considerat ca 16 ani este destul de potrivit, pana la urma trebuie sa inveti si tu sa fii responsabil, atata timp cat tu esti considerat apt pentru a vota in urma testului de cunostinte politice, nimic nu ar trebuie sa te opreasca din a face acest lucru. Pana la urma ai garantat dreptul la vot prin urmarea trecerii testului, ramane la latitudinea ta daca doresti sa faci acest lucru sau nu. Este posibil ca nu toata lumea la aceasta varsta sa treaca acest test, consider doar ca este o varsta de inceput. Ba mai mult daca un copil de 16 ani reuseste sa treaca acest test iar un om in toata firea la 30 de ani nu, asta ar trebui sa ne dea multe lucruri de gandit

Contraargument 2: De asta ar trebui sa si fie impuse aceste teste de cunostinte exact pentru oamenii care voteaza aiurea, sunt de acord cu tine probabil ca nu multi vor putea sa depaseaca aceasta treapa, pentru a avea acces la vot. Dar daca acei 10% demonstreaza ca merita sansa de a se implica pentru a schimba ceva prin votare, de ce sa nu le fie acordata? De ce sa nu recunoastem si copiii care sunt mai straluciti decat media, ar trebui sa fie lasati sa se afirme nu sa ii ingradim.

Alte precizari: Eu am varsta de 19 ani, iti apreciez contraargumentele.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kimbal said:

in mediul rural, examenul ar fi fraudat la maximum

Examenul nu poate fi fraudat, este ca proba teoretică pentru examenul auto. Stai cu poliţistul lângă tine şi eşti filmat.

 

6 hours ago, Kimbal said:

12 clase+ bacalaureat iti asigura minimul de inteligenta pe care trebuie sa-l detii pentru a putea face o alegere dpdv politic

Cunosc masteranzi care nu ştiu ce înseamnă NATO, nu au treabă inteligenţa sau cunoştinţele generale cu cunoştinţele politice.

 

6 hours ago, Kimbal said:

Nu se vor cheltuii alte milioane de euro pentru un examen la care trebuie sa participe 18 milioane de oameni

Nu trebuie să participe 18 milioane de oameni şi nici nu trebuie să cheltui nimic pentru examinare. Se pot folosi materialele existente pentru examinarea teoretică pentru examenul auto. Plus că nu dă toată lumea examenul în aceeaşi zi, se prelungeşte pe o perioadă de 2-3-4-5 ani, ca să poată da testul toţi cei care îşi doresc dreptul de vot.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Examenul nu poate fi fraudat, este ca proba teoretică pentru examenul auto. Stai cu poliţistul lângă tine şi eşti filmat.

 

Cunosc masteranzi care nu ştiu ce înseamnă NATO, nu au treabă inteligenţa sau cunoştinţele generale cu cunoştinţele politice.

 

Nu trebuie să participe 18 milioane de oameni şi nici nu trebuie să cheltui nimic pentru examinare. Se pot folosi materialele existente pentru examinarea teoretică pentru examenul auto. Plus că nu dă toată lumea examenul în aceeaşi zi, se prelungeşte pe o perioadă de 2-3-4-5 ani, ca să poată da testul toţi cei care îşi doresc dreptul de vot.

inteleg ceea ce vrei tu sa spui, oricat de corect ar fi, nu este posibil sa faci asa ceva. Intr-o camera de examinare sunt maxim 10 calculatoare, deci 20 de participanti pe ora, 160 de candidati pe zi. Fa tu calculele cat ar dura sa fie examinata toata lumea + ca tu nu ai putea organiza in acest timp niciun fel de alegeri. 

Asta ar insemna ca in acest 2-3-4-5 ani in care s-ar realiza aceste testari, sa nu se sustina examinari teoretice pentru permisul auto.

Este imposibill ceea ce spui tu aici.

Te invit sa faci un studiu pe 100 de persoane cu bac-ul luat si pe un alt grup de persoane fara bacalaureat. Fiecare grup sa fie supus asupra aceluiasi test cu intrebari din politica. Fa rezultate publice. 

Comparatia pe care o faci tu cu masterandul care nu stie ce inseamna NATO, nu sta in picioare. Daca un singur masterand este asa, nu inseamna toti masteranzii sunt asa. La fel cum nu toti oamenii cu 4 clase au cunostinte despre politica. 

 

In fine, degeaba ne agitam... toata lumea are dreptul la vot...nu avem cum sa schimbam constitutia.

 

PS: despre acel studiu vorbeam serios, daca vrei il putem face impreuna. 

Edited by Kimbal
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Covrigel
Poziţia ta: Acordarea dreptului de vot la vârsta de 16 ani - pe modelul Austriac (alegerile foarte importante ar necesita vârsta de 18 ani)
Argumentul 1: După cum toți de aici știm, pentru că am experimentat, ne-am simțit renăscuți în jurul vârstei de 16 ani, ne-am cunoscut adevăratele pasiuni și poate chiar viitorul drum în viață, cunoaștem cu adevărat potențialul responsabilității și consecințele responsabilității, în special față de comunitate. - Acest exercițiu democratic ar încuraja încă de mai devreme implicarea în viața civică.
Argumentul 2: Sistemul statal românesc este o democrație liberală cu formă de guvernământ semi-prezidențial (parlamentar doar când nu există consens între guvern și președinție!!). Ceea ce vreau să spun este că parlamentul face legea, însemnând că reprezentanții au în sarcină apărarea poporului prin mijloace indirecte (legea, duhh), acești reprezentanți vin din comunități diferite (bucureșteni, olteni, moldoveni, maghiari, rromi șamd), iar fiecare reprezentant își va vedea în principal de interesele comunității reprezentate - altfel spus, poate chiar personale. Acordând reprezentanți și celor de vârstă mai tânără (în românia constituția presupune o vârstă minimă de 23 de ani pentru a candida în funcție publică, cu o mică excepție cu care aș fi de acord, și anume - 35 de ani pentru senat, președinție) - interesele celor mai tineri vor fi cu adevărat adresate, dar și pentru că politicienii se vor uita mai atent la licee, poate chiar școli.
Alte precizări: Mai am de adăugat că forma statală curentă ar permite și unei mături să fie parlamentar fără vreo pierdere socio-economică semnificativă (greu de crezut, știu), deoarece fiecare înalt demnitar este "blindat" de consilieri și responsabili.

Edited by Covrigel
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kimbal said:

Te invit sa faci un studiu pe 100 de persoane cu bac-ul luat si pe un alt grup de persoane fara bacalaureat. Fiecare grup sa fie supus asupra aceluiasi test cu intrebari din politica. Fa rezultate publice.

Chiar am să fac asta dacă îmi va trebui pentru facultate.

 

13 minutes ago, Kimbal said:

degeaba ne agitam... toata lumea are dreptul la vot...nu avem cum sa schimbam constitutia

Constituţia poate fi schimbată prin referendum :D

 

14 minutes ago, Kimbal said:

oricat de corect ar fi, nu este posibil sa faci asa ceva. Intr-o camera de examinare sunt maxim 10 calculatoare, deci 20 de participanti pe ora, 160 de candidati pe zi. Fa tu calculele cat ar dura sa fie examinata toata lumea + ca tu nu ai putea organiza in acest timp niciun fel de alegeri

În 4 ani (cât durează perioada dintre alegeri) poţi cu lejeritate să testezi pe toţi doritorii. Nu vor fi 18 milioane de doritori, stai liniştit. De votat au votat 9,3 milioane de români la europarlamentare în 2019. Dintre alea 9,3 milioane, vreo două milioane se ştiu cu musca pe căciulă şi nu vor merge la test. Rămân vreo 6-7, poate 8 (dacă suntem optimişti), părerea mea.

 

Nu o să fie o singură cameră de examinare pe toată ţara. Sunt sute de astfel de camere, şi aici vorbesc doar de cele pentru obţinerea permisului auto. Unde mai pui laboratoarele de informatică din şcoli, care sunt cu miile? :)

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Stefan
Poziţia ta: Minim 25 de ani
Argumentul 1: Cel putin, cel putin pana la 25 de ani, habar n ai de tine si de ce inseamna viata, cum trebuie sa traiesti intr-o comunitate si cum trebuie sa ajuti la dezvoltarea acesteia.
Argumentul 2: Abia dupa ce treci de 25 de ani incepi cat de cat sa intelegi si cum functioneaza politica, institutiile statului si legislatura.
Alte precizări: Comentariile legate de suprimarea drepturilor omului lasatile deoparte ca nu si au rostul,

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2020 at 7:51 PM, Kayac said:

Numele tău: Stefan
Poziţia ta: Minim 25 de ani
Argumentul 1: Cel putin, cel putin pana la 25 de ani, habar n ai de tine si de ce inseamna viata, cum trebuie sa traiesti intr-o comunitate si cum trebuie sa ajuti la dezvoltarea acesteia.
Argumentul 2: Abia dupa ce treci de 25 de ani incepi cat de cat sa intelegi si cum functioneaza politica, institutiile statului si legislatura.
Alte precizări: Comentariile legate de suprimarea drepturilor omului lasatile deoparte ca nu si au rostul,

 

Motivul pentru care se lasă cei de 18 ani se află în afara sferei de votare este mai degrabă că aceștea ar fi o umbră a societății. Fiind minor te afli sub tutela părinților tăi deoarece nu ai aceleași drepturi și nici obligații într-o societate precum le-ar avea cineva de +18 ani. Un minor, datorită faptului că are anumite interdciții (nu se poate căsători, nu poate încheia contracte serioase, etc.) are mai degrabă un rol de persoană și cetățean în formare, un fel de observator, din acest motiv dreptul de a vota a celor de +18 ani este făcut deoarece persoanele de 18 ani sunt și acele persoane care deja fac parte din societate având niște drepturi, libertăți și obligații depline. Dacă privești un minor de 18 ani acesta stă încă în băncile școlii și se flexează cu pantalonii săi Jack&Jones, merge cu prietenii la un bar, se duce să învețe istorie la școală, etc., în timp ce cei mai mari de 18 ani ori încep să lucreze, ori învață în băncile facultăților ori fac armată - adică deja începi să îndeplnești un rol într-o societate - așadar ai dreptul de a vota întrucât deja ești expus la ceea ce înseamnă ”societate”.

 

Deci, zise acestea, mi se pare cam opresiv ca vârsta minimă să fie de 25 de ani întrucât cei de 18 - 25 ani ar fi priviți ca mai puțin cetățean decât cei de 25+ ani care se implică la fel de mult în societate precum cei de 18 - 25 de ani. Adică, dacă cei minori de 18 ani nu pot vota întrucât se află sub tutela părinților și aceștea sunt responsabili de copii atât acasă cât și în societate atunci se justifică lipsa lor de vot - părintele fiind cel care decide oarecum ce e mai bine pentru copilul său. Însă, cum s-ar justifica lipsa de vot pentru cei de 18 - 25 de ani? Poate, aș putea argumenta și poziția ta că acea perioadă de 7 ani între 18 - 25 le-ar permite acestor majori să fie expuși puțin realității și astfel să poată decide mai în cunoștință de cauză la votare ținând seama de probleme sociale și economice pe care le-a văzut în societate, totuși politica nu e strict empirică, problemele sociale pot fi înțelese și prin experiențele trecute de cei apropiați de noi, urmărind știri, privind probleme care le-ai observat în jurul tău, etc. Acei 7 ani pentru a acumula experiență sunt buni, însă asta e ca și cum ai spune că ar trebui să voteze doar cei de 50+ ani întrucât au văzut de toate și știu ce e mai bine. Totuși greșeala este că uneori aceste persoane (chiar și să zicem cazul tău cu 25 ani) pot fi deja șlefuiți după societatea în care trăiesc, de celelalte persoane, șlefuiți de realitate în timp ce cineva de 18 ani care nu a fost încă expus la cruda realitate și la acele aere de dezămăgire, de lipsă de speranță, să fie un idealist și să voteze pentru un partid mai progresist sau pe care ei îl consideră că ar fi mai potrivit cu realitatea care urmează. Că vezi, în timp ce părinții noștri aveau în primul plan securitatea financiară întrucât pe timpurile comuniste lumea nu știa ce înseamnă a putea face bani fără limită, tineretul de azi care are deja această securitatea financiară și care a văzut capitalismul poate are alte așteptări de la societatea lor și orice glas trebuie să fie auzit. 

 

Edited by who is this boi
Link to comment
Share on other sites

,,Poate, aș putea argumenta și poziția ta că acea perioadă de 7 ani între 18 - 25 le-ar permite acestor majori să fie expuși puțin realității și astfel să poată decide mai în cunoștință de cauză la votare ținând seama de probleme sociale și economice pe care le-a văzut în societate, totuși politica nu e strict empirică, problemele sociale pot fi înțelese și prin experiențele trecute de cei apropiați de noi, urmărind știri, privind probleme care le-ai observat în jurul tău, etc" 

in sfarsit, ai inteles, in rest ce-ai mai scris pe acolo bati campii. Port doar bocanci si adidasi de la Jack, restul articolelor is niste prostii. O, crede-ma ca am fost slefuit de mizerabila societate in anii astia si stiu pe cine sa votez atunci cand trebuie sa fac asta insa nici un candidat nu merita votul meu/ al tau ori a oricui altcuiva.

Edited by Kayac
Link to comment
Share on other sites

On 11/23/2020 at 2:58 PM, Kayac said:

,,Poate, aș putea argumenta și poziția ta că acea perioadă de 7 ani între 18 - 25 le-ar permite acestor majori să fie expuși puțin realității și astfel să poată decide mai în cunoștință de cauză la votare ținând seama de probleme sociale și economice pe care le-a văzut în societate, totuși politica nu e strict empirică, problemele sociale pot fi înțelese și prin experiențele trecute de cei apropiați de noi, urmărind știri, privind probleme care le-ai observat în jurul tău, etc" 

in sfarsit, ai inteles, in rest ce-ai mai scris pe acolo bati campii. Port doar bocanci si adidasi de la Jack, restul articolelor is niste prostii. O, crede-ma ca am fost slefuit de mizerabila societate in anii astia si stiu pe cine sa votez atunci cand trebuie sa fac asta insa nici un candidat nu merita votul meu/ al tau ori a oricui altcuiva.

dezbaterele nu sunt matematice încât să avem un răspuns clar care să le exclude pe toate celelalte, din acest motiv pot argumenta oricare argument/contraargument îl văd pe pagină, inclusiv al tău l-aș putea argumenta însă am decis să arăt minusul lui. Nu am probleme cu ideea că o vârstă mai mare le-ar permite acestor persoane să acumuleze o experiență de viață și să vadă societatea așa cum este în realitate, întrucât la prima vedere e logic și plauzibil, totuși problema rezidă că discuția ține de ”vârstă” și nu văd de ce anume 25 și nu alta. Oricare număr l-ai fi pus în loc la acest 25 ar fi fost valabil conform argumentelor tale, așa că poziția ta nu e prea strălucită din punctul meu de vedere întrucât argumentele sunt străine de vârsta de 25, țin de experiență și dacă țin de experiență, atunci de ce să nu le oferim votul doar celor 50+ ani care ÎNTR-ADEVĂR au experiență de viață? 

 

și că nimeni nu merită votul meu, nu sunt aici la o programă de TV încât să discut problema actuală pe arena politică a României, dezbaterele date trebuie privite ca Politică pură, fără a băga situația actuală a României întrucât niște persoane incompetente și corupte nu pot corupe arhitectura și filosofi care stă la baza politicii și statului. Problema României nu rezidă în vârsta de votare, în tipurile de impozitare, etc. ci rezidă în persoanele care stau la funcție. Cineva competent poate să profite în cel mai bun sens a cuvântului de forma în care este organizat statul din toate punctele de vedere, în timp ce cineva incompetent chiar și să aibă o politică elvețiană nu o va putea face. Nu confunda și nu dirija discuția spre chestii străine acestei dezbatere politice în abstract. 

Link to comment
Share on other sites

să merg mai departe decât atât, din câte observ și din replicele tale în alte subiecte de dezbatere, la tine fiecare discuție supusă la dezbatere este problematică din cauza persoanelor aflate la funcție, nu anume de forma politică în care este organizat statul. Adică dirijezi o discuție de științe politice/economice spre oameni care corup aceste sisteme. Deci, dacă așa e metoda ta de abordare a acestor discuții, în loc să critici orice filosofie care stă la baza statului spunând că niște corupți vor profita de ea, dirijează mai degrabă discuția argumentând cum anumite restructurări ale vârstei de votare, ale impozitelor, etc. ar putea preveni această corupere, incompetență și tot așa. 

 

într-o imagine, ca să înțelegi ce faci, gândește-te că ești parlamentar și vine cienva cu un proiect de lege și după fiecare propunere legislativă cititi chiar dacă teoretic este plauzibilă, sari tu cu gura ”proșii vor fura în continuare”. Adică, exclude orice idee politică din cauza unor incompetenți? Dacă așa e situația pentru tine, atunci argumentele tale ar trebui să fie nu atât critică a situației actuale a României ci și din punctul tău de vedere cum acestă vârsta sau această lege ar putea preveni astfel de situații de incompetență/corupție.

 

ia-o ca un sfat, în loc să fii un hater, vei fi privit ca cineva care aportă ceva discuției. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dan Cooper said:

dezbaterele nu sunt matematice încât să avem un răspuns clar care să le exclude pe toate celelalte, din acest motiv pot argumenta oricare argument/contraargument îl văd pe pagină, inclusiv al tău l-aș putea argumenta însă am decis să arăt minusul lui. Nu am probleme cu ideea că o vârstă mai mare le-ar permite acestor persoane să acumuleze o experiență de viață și să vadă societatea așa cum este în realitate, întrucât la prima vedere e logic și plauzibil, totuși problema rezidă că discuția ține de ”vârstă” și nu văd de ce anume 25 și nu alta. Oricare număr l-ai fi pus în loc la acest 25 ar fi fost valabil conform argumentelor tale, așa că poziția ta nu e prea strălucită din punctul meu de vedere întrucât argumentele sunt străine de vârsta de 25, țin de experiență și dacă țin de experiență, atunci de ce să nu le oferim votul doar celor 50+ ani care ÎNTR-ADEVĂR au experiență de viață? 

 

și că nimeni nu merită votul meu, nu sunt aici la o programă de TV încât să discut problema actuală pe arena politică a României, dezbaterele date trebuie privite ca Politică pură, fără a băga situația actuală a României întrucât niște persoane incompetente și corupte nu pot corupe arhitectura și filosofi care stă la baza politicii și statului. Problema României nu rezidă în vârsta de votare, în tipurile de impozitare, etc. ci rezidă în persoanele care stau la funcție. Cineva competent poate să profite în cel mai bun sens a cuvântului de forma în care este organizat statul din toate punctele de vedere, în timp ce cineva incompetent chiar și să aibă o politică elvețiană nu o va putea face. Nu confunda și nu dirija discuția spre chestii străine acestei dezbatere politice în abstract. 

La 18 ani, eu si sunt un caz oarecum fericit, munceam ca sa am cu ce sa-mi platesc chiria si sa am bani de cele necesare de atunci, n o sa le enumar. La 6 ani de atunci gandesc total diferit, altele-mi sunt obiectivele, mai realiste si mai clare fata de atunci. Alta imi este imaginea asupra realitatii si inteleg politica, cum este ea in ansamblu, fata de cum o vedeam atunci. Poate sunt oameni care la 18 ani sunt maturi, au o directie clara in viata si stiu ce au de facut, poate, putini dar sunt. Prioritatile ti se schimba odata cu varsta, la fel si modul de gandire si felul in care iei deciziile si incepi sa devii mai realist, nu toti. Bine, 23,24,25..blabla o cifra trebuia data, ,,totuși problema rezidă că discuția ține de ”vârstă” și nu văd de ce anume 25 și nu alta'' da bine, asa putem spune si de 18 si iei o discutie mai lunga decat luceafaru.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kayac said:

lta imi este imaginea asupra realitatii si inteleg politica, cum este ea in ansamblu, fata de cum o vedeam atunci.

 

1 minute ago, Kayac said:

Prioritatile ti se schimba odata cu varsta, la fel si modul de gandire si felul in care iei deciziile si incepi sa devii mai realis

acestea 2 fraze față de care sunt și eu de acord, sunt suficiente pentru a înțelege că orice vârsta care este pusă după acei 18 ani este arbitrară întrucât între 64 și 65 de ani, acel 1 an tot poate să te facă să gândești altfel despre viață, deci nu avem o vârsta exacte care ar spune că într-adevăr ai atins apogeul intelectual încât să iai cea mai bună decizie în viață. La fel, fiecare poate gândi diferit având chiar aceași vârstă.

 

Rămân totuși la vârsta de 18 ani întrucât deja nu ești umbra părinților ci ești un membru pe deplin al unei societăți de unde ar trebuie să rezide și dreptul la vot indiferent de câte cunoștințe în politică ai.

 

Ducând discuția mai departe decât simpla vârstă de votare, nu consider problematică această ”vârstă” ci consider mai degrabă un eșec al sistemului de învățământ pentru a nu educa suficient de mult  cetățenii cu privire la societate și politică, la buna funcționarea a dispozitivelor electronice (filtrare de fake news), etc. Cu cât mai educați vor fi cetățenii cu privire la o societate, cu atât mai bune voturi vor da. 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Dan Cooper said:

să merg mai departe decât atât, din câte observ și din replicele tale în alte subiecte de dezbatere, la tine fiecare discuție supusă la dezbatere este problematică din cauza persoanelor aflate la funcție, nu anume de forma politică în care este organizat statul. Adică dirijezi o discuție de științe politice/economice spre oameni care corup aceste sisteme. Deci, dacă așa e metoda ta de abordare a acestor discuții, în loc să critici orice filosofie care stă la baza statului spunând că niște corupți vor profita de ea, dirijează mai degrabă discuția argumentând cum anumite restructurări ale vârstei de votare, ale impozitelor, etc. ar putea preveni această corupere, incompetență și tot așa. 

 

într-o imagine, ca să înțelegi ce faci, gândește-te că ești parlamentar și vine cienva cu un proiect de lege și după fiecare propunere legislativă cititi chiar dacă teoretic este plauzibilă, sari tu cu gura ”proșii vor fura în continuare”. Adică, exclude orice idee politică din cauza unor incompetenți? Dacă așa e situația pentru tine, atunci argumentele tale ar trebui să fie nu atât critică a situației actuale a României ci și din punctul tău de vedere cum acestă vârsta sau această lege ar putea preveni astfel de situații de incompetență/corupție.

 

ia-o ca un sfat, în loc să fii un hater, vei fi privit ca cineva care aportă ceva discuției. 

Problematica este situatia Romaniei pe ansamblu, nu stiu cum crezi ca se face politica, lasam deoparte partea legislativa ci mergem pe modul in care se ajunge la putere, la conducere, ma refer la cei care sunt alesi de popor. Deocamdata fiind o tara excomunista inca mai avem printre noi ramasitele acelui regim si prin urmare si deprinderile de atunci. Nu ma voi lua de alegatorii PSD-ului care au in medie saracii peste 50 de ani, vorbesc fara niste cifre in fata dar aproximez.  

 

,,Ducând discuția mai departe decât simpla vârstă de votare, nu consider problematică această ”vârstă” ci consider mai degrabă un eșec al sistemului de învățământ pentru a nu educa suficient de mult  cetățenii cu privire la societate și politică, la buna funcționarea a dispozitivelor electronice (filtrare de fake news), etc. "

aici poate aparea alta problema, proferii pot fi membri de partid, e o situatie destul de des intalnita si sigur ai auzit de numirile politice din invatamant, atunci...asta s-ar transforma intr-o manipulare.

 

Pentru Dumnezeu :)) nu vreau polemici insa daca ar fi sa dezbatem varsta la care ar trebui sa votezi vom gasi amandoi argumente ca ar trebui sa fie intre si intre. Dpmdv ar trebui sa fie intre 25 si 65-67, inainte de 25 nu prea gandesti si dupa 65-67 deja ti e artrofiata mintea si n-ar mai trebui sa decizi pentru cei tineri, lasa-i sa-si aleaga singuri soarta.

 

 

Edited by Kayac
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.