Jump to content

Radio B-Zone recrutează noi DJ. Aplică aici

Radio Legend recrutează noi DJ. Aplică aici

Recrutăm designeri audio și video. Puteți aplica aici

BIS aka OldNab

Aţi făcut vreodată o plângere?

Aţi făcut vreodată o plângere?  

68 members have voted

1. 1. Aţi făcut vreodată o plângere? (sondaj)

• Da
      19
    • Nu
      49

Recommended Posts

dnFa4sj.png

Edited by BIS aka OldNab

Da, când mi-au furat ciorile telefonul la 11 ani.

Da, atunci când am fost agresat pe stradă.

@BIS aka OldNab @.Lewis Ati facut o mica confuzie intre plangere si denunt.

Plangerea este instiintarea autoritatilor cu privire la o infractiune ce a fost comisa, victima infractiunii fiind persoana dumneavoastra.

Denuntul este instiintarea autoritatilor cu privire la o infractiune ce a fost comisa (atat).

Plangere: Numitul P.I. m-a deposedat fara drept de telefonul mobil, drept urmare merg la Politie pentru a depune o plangere in vederea punerii in miscare a actiunii penale.

Denunt: Cunosc faptul ca numitul I.M. este autorul unui furt dintr-o locuinta, drept urmare merg la Politie pentru a il denunta.

Edited by TibiStanciu

8 minutes ago, TibiStanciu said:

@BIS aka OldNab @.Lewis Ati facut o mica confuzie intre plangere si denunt.

Plangerea este instiintarea autoritatilor cu privire la o infractiune ce a fost comisa, victima infractiunii fiind persoana dumneavoastra.

Denuntul este instiintarea autoritatilor cu privire la o infractiune ce a fost comisa (atat).

Plangere: Numitul P.I. m-a deposedat fara drept de telefonul mobil, drept urmare merg la Politie pentru a depune o plangere in vederea punerii in miscare a actiunii penale.

Denunt: Cunosc faptul ca numitul I.M. este autorul unui furt dintr-o locuinta, drept urmare merg la Politie pentru a il denunta.

Modificat.

Nu. Sper sa nu ajung pe acolo. Si asa nu rezolv nimic. 

Nu, si nici nu vreau sa ajung intr-o astfel de ipostaza (desi uneori e inevitabil) pentru ca in Romania (de obicei) e greu si costisitor sa rezolvi ceva pe calea asta si dureaza mult timp.

PS: Ma refer la chestii mai complicate ce tin de afaceri, eu la asta m-am gandit cand am citit titlul. In cazul in care mi s-ar fura ceva, clar as face plangere la politie.

Edited by DaniRB
Adaugare post scriptum

Pana in prezent nu am facut niciodata o plangere la politie, oricum Politia din Romania, mai ales cea din Craiova nu se ocupa de plangeri "minuscule" cum ar fi furtul sau bataia ( cateodata se mai actioneaza in privinta vatamarii unei persoane, dar nu atat cat ar trebui ) decat daca esti fiu de politist sau ai cunostinte in Politie.

Nu am facut, dar sper sa nu fac, pentru ca consuma mult timp si resurse.

Nu, sper sa nu fie nevoie, mi se pare oricum o pierdere de timp, nu se rezolva nimic

Nu inca.

Nu am vrut deoarece nu am vrut sa ma complic. In plus dauna nu a fost atat de mare in cat sa ma deranjeze.

Da, când mi-a fost furat telefonul.

Eram pe cale sa fac una la un moment dat, cu aproximativ acum 1 an jumatate, dar m-am razgandit deoarece nu am vrut sa ma complic cu sistemul din Romania.

Nu, in Romania daca nu a fost o dauna asa de mare te vor lua peste picior, sper ca nimeni sa aiba o intamplare asa grava in cat sa faci plangere.

Da, plangere legata de incalcarea orelor de liniste. De obicei nu am treaba, dar circumstantele nu mi-au dat de ales.

Nu, sigur pana se rezolva chestiunea si uiti de ea, n are rost.

Nu, n-am avut probleme cu cineva încât să depun o plângere.